A don me t’qu edhe ne DETI?

Paramenoj Shqipetaret e mi te dashtun me rroga mesatare 300-400 euro edhe me tona te mirat ne vend te vetin qohen edhe dojne me shku ne Deti, edhe jo bash ne cfardo deti po ne Greqi, ku shkojne te dera e Grekeve para ambasades ne pike te veres ne nxehtin ma te madh ne bote edhe me prite ne rend (aty ktu me gjet naj te njofshem e me pare me i kry ma shpejte punet)  e pagujne 90euro veq per vize edhe bashk me to me i lute ashtu me Aplikacione me Pasqyre Bankare dhe me Kontrata te punes aq ma shume ata  nuk na njohin hiq passaportat dhe shtetin tone te dashtun e ta jepni nifar vize te dobet vetem per Greqi. Read More

SMS i ri.

20120316-193656.jpg

 

Qekjo e premte ka kalu me 7 SMS – Mesazhe ne telefonin tim ku te gjitha prej tyne kane qene per qellime marketingu, edhe pse thash cka i ka gjete bash sot kur esht i 16-ti i muajit edhe njerzit zakonisht shpenzojne ma shume gjat javes se pare te muajit po ma vone ma permendi dikush qe shumica e SMS-ave kan qene qe mundeni me ble edhe me keste, mandej e kuptova qe neser e Shtune edhe i kan pagu njerzit obligimet e Star Karteles edhe mujn me bo shenzime prej fillimit.

Read More

Dicka me Pi?

Qe nje kohe jom tu e vrejte nje veti te quditshme neper Prishtine, kudo qe po shkoj gjat kohes se pauzes me hanger ndonje sendviq apo sallate po m’pret qekjo pyetje “Me Pi Dicka” edhe per nje kohe te shkurte mu dok interesant qe me propozojne dicka ma shume po mandej e vrejta qellimin e tyne.

Tash edhe ne Embeltore qe shkova me hanger kollaq u perballa me qet pyetjen “Dicka me Pi?” edhe une si djal i mire qe kesh i shoqerum me nje Femen ju drejtova asaj – a po merr dicka? ku nderkoe nisa me u ndi shume keq qe po don me më shti me ble edhe naj “shishe uje ose naj kanaqe” si me zorr.

Read More

Nje emer i mire!

Njera nga gjerat e rendesishme para se me fillu (nje: Kompani, Portal  apo edhe Blog ”  mendoj qe duhet me qene edhe emri, mendo per emer se paku disa here … !

Kisha pas qef me permend nje nder ekperiencat e mia, perafersisht para 1 viti nje IDE ku e menduam shume edhe e planifikuam detalisht por nderkohe edhe mendojshim per emrin Read More