Boom ra Felix Baumgartner-i ne Media Sociale.

Sot e ndiva nje emer te ri Felix Baumgartner, si punetor edhe sot u gjinda ne pune (te dillen) edhe thash te shoh se cka po bente bota ne ato momente, pak pushim nga puna kur ne trending ke nje emer i ri #Felix #Baumgartner dicka po ndodhte ne bote e une kurre nuk kisha ndni per kete emer edhe nder cicerrima e pare qe me doli perpara ishte:

Thash cka u bo, kush po kcen, naj ngjarje qe po me ike mu edhe shkova n’google e hallakata edhe me doli linku ma i klikum i qastit qe ishte: youtube.com/live aty transmetohej nje pamje nga hapesira thash: Mos valle ka ardhe ndonje specie me na vizitu “yeyyy“. Nuk ishte kjo ishte nje djal qe ishte pregadite me kcy nga nje lartesi 36KM nga toka edhe ne te gjitha mediat sociale ishte duke u ndjek nga miliona njerz permes Twitter, Youtube dhe Facebook.

Ne kete gjendje e shikonin e gjithe bota kercimin permes internetit:

Ne YOUTUBE:
Duke u bere gati per kercimin e Felixit ne YouTube live stream kishe shume komente edhe shikimet live vetem u shtonin une e pash fillimisht 6.440.493 shikues online. Numrat gjithmone u rritshin sapo u afrojke koha per kercim, gjithmone duke u foler per kete teme dhe duke e shpernda neper rrjetet sociale si Twitter dhe Facebook po edhe shume agjensione te lajmeve e kishin shpernda linkun per te shikuar live.

Perafersisht 8.1 milion shikues ishin online kur e beri hapin e madh dhe kercej Baumgartner.

Ne FACEBOOK:
Pasi qe Baumgartner arriti ne toke, sponzori i tij Red Bull e postoj nje fotografi ku ai ishte ulur ne gjunje dhe duke u falenderuar, per me pak se 40 minuta fotografia u shpernda me shume se  29,000 here dhe gjeneroj perafersisht 216,000 likes dhe 10,000 komente. Menjehere pas kercimit Red Bull-i e hapi vendin qe te pyetshin Baumgartner-in permes Facebook-ut dhe Twitter-it duke premtuar qe ato pyetje te pergjigjen gjate konferences per media.

Ne TWITTER:
Gjate pregaditjes dhe pasi arriti te ulet ne toke gjysma e botes ishin duke folur per kete ngjarje ne  Twitter duke ja kaluar cicerimave te koncertit te Justin Bieber qe ishte duke vazhduar ne te njejten kohe. Te famshmit nga e gjithe bota duke e perfshire aktore, muzikane, sportiste dhe te gjithe tjeret me ndikim flisnin ker kete ngjarje.

Vet ai ciceroj ne twitter dhe tha:
https://twitter.com/SpaceJumping/status/257635912819814400

Pyetjet interesante qe i ndiva ne rrjetet sociale ishin:

  • A do me vdek a do me u bo hero ky djali?
  • Pse eshte qekaq meranci?
  • Cka kish atje nalt?
  • A kishe guxu ti me kcy?
  • A thu kush po ja shkrun cicerrimat?
  • Qysh po ciceron qekaq menqem?

NDERKOHE NE KOSOVE: Shumica dojshin me e pa Enver Serkiraqen ne RTK po nuk u realizua!

Leave a Reply