Pse nuk ka WebFaqe te mira?

Edhe pse nuk jom shpall prej kerkujt najfar eksperti i web faqeve po me qaq pervoj qe kom po du me i permend disa sene qe i kom vrejte edhe disa tjera qe i kom ndegju nderkohe ne vende te ndryshme edhe po del nje konkludim pse nuk kemi webfaqe Shqipetare te mira?

Fillimisht per me pas nje webfaqe te mire duhet me pas resurse ku ato kushtojne, edhe per me i majt ato duhet me gjeneru te hyra konstante, kjo lidhet me dy sene, e para eshte Reklamat Online e cila eshte e pamundshme ne cfardo menyre me gjeneru te hyra permes Google Adsesense ose Kosoft ADS-(nuk ja vlene per shkak se per 300.000 shikime te reklames per 1 muaj nuk mundesh me i fitu me shume se 10 euro)

Kurse reklamat te cilat mujn me u gjind nga Bizneset Lokale ne Kosove jane shume te veshtira me i siguru pa mare parasyshe se cfar materiale permbane faqja nese nuk ka dikush nga brenda me ju ndihmu me i siguru reklamat statistikat interesant nuk vlejne hiq nga sponzoret potencial si: Posta e Kosoves, Ipko apo Bankave te ndryshme qe jane reklamuesit me te medhaj ne portalet e lajmeve qe dominojne per nje arsye te quditshme kur ka shume te tilla edhe me te njejtat lajme mbahen.

Pjesa e dyte eshte fakti qe po permendet pagesa online, ku shumica nuk pe kuptojne qe pagesa online nevoitet me funksionu ne pjesen ku pronaret e web bizneseve me pranu te hyra permes bankes kur realizojne shitje (e jo me pagu ne me kredit kartela ne webfaqe te huja) kjo si rrjedhoje i ndalon biznismenet me hape biznese te ndryshme per blerje online  edhe automatikisht ndikon ne  portalet tejra dhe blogje te ndryshme mos me pas nevoje me e zhvillu web faqen.

Qekjo eshte pak a shume si arsye pse nuk kemi webfaqe te mira ne treg, edhe pse po shohim shume startup kompani te ndryshme qe kan fillu me ide interesante po po shihet problemi qe nuk po mujn me vazhdu me entuziazem pas nje kohe per probleme financiare qofte edhe per koston e madhe te Hostingut pas vizitave te shumta.

Leave a Reply