Mendimi im për Sulmin ndaj faqës së Isa Mustafes në Facebook.

A u sulmua vërtetë faqja e Kryeministrit, apo ishte tentim-fshehje e një skandali?

Isa Mustafa Facebook

“Unë mendoj se problemi më shumë është tek fakti që personat të cilët janë të punësuar për të mirëmbajtur marrëdhëniet me publikun kanë mundur të jenë të rrezikuar apo më lehtë të ju thyhet fjalëkalimi”, deklaroi për lajmi.net
Valon Badivuku, ekspert i rrjeteve sociale. Read More

Me ne fund me i rekomandu klienteve me i ndal bannerat flash?

Adobe-GoogleDuke filluar nga sot, shfletuesi i GOOGLE-it Chrome automatikisht do te ndal perdorimin e reklamave ne teknologjine qe perdor Adobe Flash

Kjo i bie qe video dhe animacionet qe perdoren ne reklamat (bannerat) qe perdorin Flash playerin nga Adobe nuk do te perkrahen nga shfletuesit me te popullarizuar ne bote, por ne anen tejter reklamat qe perdorin teknologji tjera si HTML5 do te vazhdojne te perkrahen. Read More

Efekti i prezentimint ne Instagram nga dikush me 5.8 Milion ndjekes?

Modelja e njohur Cara Delevingne e prezentoi ne instagram shokun e tij Jalen Dominique tek 5.8 milion njerz te cilet e ndjekin ate ne instagram.

Foto ne fjale:

Introducing @jalenthealien #CARAD4DKNY #carawantsyou @donnakarandkny

A post shared by Cara Delevingne (@caradelevingne) on

Kjo eshte pamja e cila e kishte telefoni i tij pak minuta me pas, nga i gjithe ai interesim ai mori shume like ne instagram dhe shume ndjekes edhe pse nuk ishte ndonje personelaitet i rendesishem (video)

Sorry about your phone @jalenthealien #CARAD4DKNY #carawantsyou @donnakarandkny

A post shared by Cara Delevingne (@caradelevingne) on

Partia e Fortë dhe Vetevendosje më të preferuarit nga anketa më të rinjet

Me datën 30 maj e kam nisur këtë pyetësor për miqtë e mi në Facebook dhe rrjetet tjera sociale. Sot po i publikoj rezultatet. Pra, mostra është 454 persona të pyetur, ku gjinia mashkullore dominon dhe mosha prej 18-25.

Krejt këto të dhana reflektojnë edhe demografinë që e përdorë më shumë Facebook-un. Nga përgjigjet e pranuara rreth 30% e individëve që janë përgjigjur do të votojnë për PF-në, kurse 39,2% për Vetëvendosjen. Kurse partitë tjera kanë marrë përqindje më të vogël (siç edhe mund të vëreni nga grafet e paraqitura).

Visar Arifaj i ka marrë 32,8% si kandidat për kryeministër, i tejkaluar vetëm nga Albin Kurti me 40,7%. Rreth 7% nga lista e miqëve të mi është Hashim Thaçi. Natyrisht nuk po pretendoj që këto të dhëna të reflektojnë situatën në tërë Kosovën, por në mungesë të të dhënave reale nga tereni, më është dashur që të testoj të paktën disponimin nga rrethi im i miqëve në rrjete sociale.

sondazhi-1 Read More

Ne mediat e huaja 2 kandidat nga PF-ja

Kandidatet nga Partia e Forte permenden qysh ne vitin 2011 si te rinje shembuj me ambicje dhe ide interesante ne fushen e tekonlogjise informative.

Valon Badivuku, the 23-year-old University of Pristina student who led the team, said he thinks the language is a treasure.”If we send the treasure outside, they can have [it too],” Badivuku concluded. He intends to have Elexoj online and in business this week.

If 17-year-old high school student Gent Thaci is any indication, the country’s tech future looks very bright.
“I’m willing to do anything to help Kosovo grow,” he said.
Thaci’s team spent the weekend creating a near-shore Linux server administration system, so Kosovars don’t have to outsource Web hosting to places like India.

Lajmi: http://www.dw.de/kosovos-nascent-tech-community-grows-at-prishtina-startup-weekend/a-15578950